Noslēgusies “Zaļā josta” rīkotā makulatūras vākšanas konkursa “Tīrai Latvijai” 2022./2023. mācību gada sezona, kuras ietvaros savākts par 80 tonnām makulatūras vairāk, nekā pērn. Kampaņā iesaistījās 113,8 tūkstoši bērnu un jauniešu no 439 izglītības iestādēm, savācot 635,705 tonnas papīra un kartona iepakojuma un izstrādājumu. Kurzemes reģionu konkursā pārstāvēja 85 izglītības iestādes, pārstrādei nogādājot 151,127 tonnas makulatūras, kas ir apmēram ceturtā daļa no visā valstī savāktā daudzuma.

Šogad kampaņa “Tīrai Latvijai” norisinās 19. mācību gadu, apvienojot tās dalībniekus ar vadmotīvu “Domā globāli, rīkojies lokāli!”. Kampaņas “Tīrai Latvijai” ietvaros savāktas un pārstrādei nogādātas 635 tonnas 705 kg makulatūras – papīra un kartona iepakojuma un izstrādājumu. “Esam gandarīti, ka ar katru gadu izglītības iestādes un to audzēkņi aizvien dedzīgāk iesaistās vides projektos. Šajā mācību gadā makulatūras vākšanā iesaistījās par 23% vairāk bērnu un jauniešu nekā pērn, turklāt pārstrādē nogādāts par 14% vairāk otrreizējo izejvielu. Tas pierāda ne tikai nemitīgi pieaugošo sabiedrības vides apziņu, bet arī ik gadu apliecina otrreizējo izejvielu vākšanas konkursu rīkošanas nozīmi. Lai arī cik ļoti dzīve digitālajā gadsimtā ļauj atteikties no papīra lietošanas, tomēr aizvien biežāk papīrs un kartons tiek izvēlēts dabai draudzīgu iepakojumu izgatavošanā. Tāpēc ir būtiski ne tikai atgādināt par papīra un kartona iepakojuma šķirošanu, bet arī veicināt sabiedrības iesaisti pārstrādes veicināšanā,” norāda “Zaļā josta” pārstāve Laima Kubliņa.

Aktīvākie makulatūras vākšanā Kurzemē šogad ir skolēni no Valdemārpils vidusskolas, kas savākuši 6,113 tonnas makulatūras. Otrajā vietā Kurzemes reģionā ierindojas Liepājas Ezerkrasta sākumskolas audzēkņi ar savāktām 5,700 tonnām makulatūras. Savukārt Vaiņodes vidusskola iegūst 3. vietu reģionā, savācot 5,028 tonnas makulatūras.

Rēķinot pēc savāktā makulatūras daudzuma uz vienu mācību iestādes audzēkni, lieliski sasniegumi Kurzemes reģionā ir Vānes sākumskolai, kur katrs audzēknis vidēji pārstrādei savācis 156,06 kg makulatūras. Nīkrāces pamatskolā vidēji katrs audzēknis pārstrādei nogādājis 54,58 kg makulatūras, savukārt Vērgales PII “Kastanītis” audzēkņi ar vecāku palīdzību vidēji savākuši 50,29 kg makulatūras uz vienu iestādes audzēkni.

Visvairāk makulatūras Kurzemes reģionā nemainīgi savākušas Ventspils pilsētas un novada mācību iestādes. Piedaloties 17 izglītības iestādēm, Ventspilniekiem izdevies savākt un pārstrādei nodot 30,692 tonnas makulatūras. Visvairāk makulatūras Ventspils novadā savākuši Zūru pamatskolas skolēni, pārstrādei nogādājot 4,844 tonnas makulatūras. Otrā vieta Ventspils novadā ierindojas Ventspils PII “Zvaigznīte”, kuras audzēkņi ar vecāku palīdzību savākuši 4,117 tonnas makulatūras. Tārgales pamatskolas audzēkņi konkursa “Tīrai Latvijai” ietvaros savākuši 3,837 tonnas makulatūras, savukārt Puzes pamatskolas skolēni savākuši 2,800 tonnas nevajadzīgu papīru.

No Tukuma pilsētas un novada pārstrādei izvestas 28,759 tonnas makulatūras. Konkursā novadu pārstāvēja 16 izglītības iestādes, no kurām aktīvākā šogad ir Valdemārpils vidusskola, kuras audzēkņi pārstrādei nogādāja 6,113 tonnas makulatūras. Mērsraga vidusskolas, kā arī Vānes sākumskolas audzēkņi pārstrādei nodeva 3,700 tonnas makulatūras, savukārt Kandavas PII “Zīļuks” pārstādei nogādāja 3,450 tonnas nevajadzīgu papīru un kartonu.

Makulatūras vākšanas kampaņu “Tīrai Latvijai” organizē “Zaļā josta” sadarbībā ar Valsts izglītības satura centru, SIA “Līgatnes papīrs”, SIA “Balticfloc”, AS “Latvijas valsts meži”, SIA “Pilsētvides serviss”, PS “LAUTUS VIDE” un SIA “Clean R”.

16.05.2023.