Lai turpinātu epidemioloģiski droša izglītības procesa īstenošanu klātienē, visā Latvijā tiek uzsākta Covid-19 ātro antigēna paštestu izmatošana.

Kā informē Veselības ministrija, lai izvērtētu iespēju pakāpeniski pilnībā pāriet uz paštestu izmantošanu skolās, sākotnēji plānots izmantot abas testēšanas metodes – reizi nedēļā veicot jau ierasto laboratorisko skrīninga testu un izmantojot paštestus. Paštestus ir ērtāk lietot, tie ļauj jau aptuveni 15  minūšu laikā uzzināt rezultātu, nav jādodas uz laboratoriju. Pozitīva paštesta gadījumā, tāpat kā līdz šim laboratoriskā skrīninga testēšanā, – būs jāveic apstiprinošs tests laboratorijā.

Speciālo skolu audzēkņiem rutīnas laboratoriskā skrīninga kārtība šobrīd netiks mainīta.

Paštestus Ventspils izglītības iestādēm nodrošinās laboratorija “BIOR”, kas jau šobrīd iesaistīta skolēnu laboratoriskā skrīninga testa nodrošināšanā.

Paštests mājās

1. līdz 12. klašu skolēniem kopā ar pārtikas pakām tika izdalīti paštestu komplekti testēšanai mājās svētdien, 21.novembrī, pirms atgriešanās skolā. Ja mājās veiktajam paštestam ir pozitīvs rezultāts, tad skolēns uz skolu nedodas, ievēro izolāciju un ir jāveic apstiprinošais laboratorijas tests. Svarīgi atcerēties, ka paštestus veic arī vakcinētie un pārslimojušie (ja kopš inficēšanās ar Covid-19 pagājis vairāk par 6 nedēļām), gan nevakcinētie skolēni.

Paštests skolā

No pirmdienas, 22. novembra, mācības klātienē atsāks arī 4. līdz 12. klašu skolēni. 22. novembra rītā pirms mācību sākšanās paštestus 4. līdz 12. klašu skolēni veiks arī skolā. Tā kā testēšana tiks veikta epidemioloģiski drošos apstākļos, tad mājas karantīna būs jāievēro tikai skolēnam ar pozitīvu testa rezultātu, bet pārējie klases biedri turpinās mācības klātienē. Pozitīva testa gadījumā skolas medmāsa palīdzēs veikt apstiprinošo testu un skola nodrošinās testēšanas materiāla nogādāšanu laboratorijā, lai skolēns var uzreiz doties mājās un ievērot izolāciju.

No 22. līdz 26. novembrim paredzēts skolēnus testēt 2 reizes:

  • 1.-3.klasēm: 1 laboratoriskais skrīninga tests + 1 paštests mājās (vecāku  uzraudzībā),
  • 4.-12.klasēm: 1 laboratoriskais skrīninga tests + 1 paštests skolā(skolotāju vadībā).

Laboratoriskais skrīninga tests notiks pēc skolu veidota grafika un to neveiks vakcinētajiem un pārslimojušajiem. Šie testa rezultāti būs derīgi arī interešu un profesionālās ievirzes izglītības nodarbību apmeklēšanai. Paštestus veic gan vakcinētie, gan nevakcinētie bērni, gan pārslimojušie (ja kopš inficēšanās ar Covid-19 pagājis vairāk par 6 nedēļām).

Laboratorija “BIOR” ir sagatavojusi informatīvu video par paštesta veikšanu, aicinām to noskatīties saitē:

17.11.2021.