Pirmdien, 27. janvārī, Ventspils 1. pamatskola, kas Starptautiskajā ekoskolu kustībā piedalās jau astoto gadu, organizēja pasākumu “Ekoziema”. Piedalīties tajā tika aicinātas arī citas Ventspils pilsētas un novada ekoskolas.
Katru gadu ekoskolas izvēlas padziļināti pētīt vienu no Vides izglītības fonda tēmām. Šogad Ventspils 1. pamatskolas tēma ir klimata pārmaiņas, kas tika izvēlēta ar mērķi veicināt skolēnu izpratni par klimatu un izzināt klimata pārmaiņu rašanās cēloņus un tā sekas gan tuvākajā apkārtnē, gan globālajā mērogā.
Pasākumā Slīteres Nacionālā parka zoologs Vilnis Skuja iepazīstināja ar dzīvnieku, kuram piešķirts tituls “Gada dzīvnieks 2020”, Latvijas lielāko grauzēju – Eirāzijas bebri. Biologs un ornitologs Ritvars Rekmanis kopā ar skolēniem skolas apkārtnē pētīja koku un krūmu stāvokli un konstatēja, ka klimata pārmaiņu rezultātā ziemas vidū augi attīstījušies kā augustā. Ar lielu interesi skolēni vēroja arī Reņķu dārza dīķī sastopamos putnus.
Ar Ventspils SIA “Aspired” līdzdalību tika organizēta radošā darbnīca “Klimats toreiz un tagad”. Tās ietvaros notikušā praktiskā nodarbībā skolēniem tika piedāvāta iespēja pētīt gadskārtas koka celmā, bet augsnes šķeŗsgriezuma maketā noskaidrot, kā augsnē atspoguļojas klimata izmaiņas.
Arī paši skolēni sagatavoja un novadīja nodarbību par ekoloģiskās pēdas nospiedumu un diskutēja par dažādu sabiedrības slāņu patērēto dabas resursu daudzumu. Skolēni noskaidroja, ka ekoloģiskās pēdas nospiedums ir hektāros izteikta zemes un ūdens platība, kas nepieciešama, lai nodrošinātu kāda cilvēka ilgtermiņa izdzīvošanu pie noteiktiem dzīves standartiem. Katrs nodarbības dalībnieks aprēķināja savu ekoloģisko pēdu, izmantojot Ekoloģiskās pēdas kalkulatoru.
Ekoskolu programma ir viens no visaptverošākajiem un populārākajiem vides izglītības modeļiem pasaulē. Iekļaušanās šajā programmā neaprobežojas tikai ar vides pārvaldību skolā, tā veicina izpratni par vidi, saistot to ar daudziem mācību priekšmetiem, veido attieksmi un vērtības, interesi par vidi un līdz ar to arī vēlmi rīkoties. Vides izglītības procesā tiek iekļauti ne tikai skolas dzīvē iesaistītie, bet arī apkārtēja sabiedrība, tādējādi veicinot kopējo vides apziņas attīstību.
Pašlaik Ekoskolu programmā ir iesaistītas vairāk kā 51 000 skolas visā pasaulē. Latvijā tās ir gandrīz 200 izglītības iestādes – sākot no pirmsskolām, līdz pat augstskolām.
30. 01. 20.