Koka pulksteņi, minisiltumnīcas, stilīgi tauriņi un bikšturi, svečturi, kokosa klači un daudz kas cits – tie ir Ventspils skolu uzņēmumu produkti. Izbaudīt gana sarežģīto uzņēmēja dzīvi un gūt rūdījumu pirms savas uzņēmējdarbības dzīves uzsākšanas skolēniem piedāvā biedrība Junior Achievement Latvija (JAL).

Ne visi spēlē

Lielākā daļa uzņēmēju iesacāju startē, kā saka, pēc izjūtām, gūstot pieredzi no pašu kļūdām. Mēģināt gūt mācību no šīm kļūdām mājas apstākļos piedāvā biedrības JAL programmas. Šī biedrība Latvijā pastāv jau vairāk nekā 20 gadu. Tikai divas Ventspils skolas ir šo programmu dalībnieces – otro gadu pēc kārtas 4. vidusskola, un šogad arī 2. vidusskola. Plānots, ka visas Ventspils skolas līdz 2018. gadam kļūs par šīs biznesa kustības dalībniekiem. Iespēju izmēģināt savus spēkus biznesā, neradot zaudējumus maciņam un nesabojājot nervus, sniegs dalība programmā Skolēnu mācību uzņēmums, kuru piedāvā JAL.

No papīriem reālajā dzīvē

Sākumā skolēniem ir jāizdomā ideja, kuru viņi gribētu īstenot. Pēc tam tiek veidota komanda, sadalīti pienākumi un funkcijas, tiek izdomāts oriģināls uzņēmuma nosaukums un logo. Pēc nosacījumiem ir jāsagatavo visi papīri firmas reģistrācijai: jāuzraksta statūti, dibināšanas dokuments, biznesa projekts, jānorāda sākumkapitāls (tas var būt minimāls, piemēram, 5 eiro). Starpība vien tā, ka firmu vajadzēs reģistrēt nevis Latvijas Uzņēmumu reģistrā, bet JAL mājaslapā, bet, tā kā firmai nav juridiskā statusa, tad uzņēmuma adrese ir tāda pati kā skolai, ar kuru, starp citu, ir jāsastāda dokuments par telpu piešķiršanu. Visdrīzāk, bez maksas. Turpat mājaslapā ir grāmatvedības programma, kas palīdzēs skolēniem saprast nodokļu sistēmu.

4. vidusskolā darbojas 3 uzņēmumi, viņu kurators un padomdevēja ir ekonomikas skolotāja Kristīne Kornijanova. Viena daļa audzēkņu jau gatavo koka pulksteņus, uz kuriem var uzrakstīt jebkurus oriģinālus uzrakstus. Viņu firma Wooderkings jau ir atrodama internetā. «Taisīju pulksteni savai istabai, tā arī radās ideja firmai,» stāsta viens no firmas līdzdibinātājiem, 11. klases skolēns Georgs Siders. «Pulksteņa cena ir 15 eiro, taču ir ideja pievienot diodes, bet tas nozīmē, ka pulkstenis kļūs dārgāks. Apaļās plāksnes no bluķa mēs izzāģējam paši, paši arī slīpējam, taisām uzrakstus.» Septiņi pulksteņi ir gatavi Ziemassvētku tirdziņam, kas notiks decembra sākumā Liepājā. Uz turieni ar savām precēm dosies arī vēl viena uzņēmuma Solīds pārstāvji. Viņi šuj tauriņus un bikšturus, un, spriežot pēc viņu stāstītā, viņu preces ir pieprasītas. Katrs apģērba elements maksā 10 eiro. «Audumu mēs iepērkam, bet šūt palīdz mana mamma, par ko viņa saņem algu. Viņa ir mūsu firmas darbiniece,» stāsta 11. klases skolēns, firmas līdzdibinātājs Kristers Rišmanis. Trešā firma vēl pagaidām gatavo siltumnīcas prototipu. Šo siltumnīcu varēs novietot uz palodzes un ar papildu gaismas palīdzību audzēt, piemēram, zaļumus.

Trīs firmas ir reģistrētas 2. vidusskolā, kur padomdevējs un kurators ir skolotājs Oļegs Mihailovs. Vienai firmai – Econut – jau ir savas preces paraugi – svečturi no kokosrieksta čaulas, neliels puķu pods. Savienojot divas kokosa daļas ar slēdzeni, iznāk maciņš jeb klačs. «Prece ir izturīga, ekoloģiski tīra, svečturi tiks piepildīti ar dabisku sojas vasku ar esencēm,» saka viens no firmas līdzdibinātājiem Dmitrijs. Kāds cits uzņēmums ķēries pie mājaslapas izveides, kur tiks apkopota un sistematizēta informācija par Latvijas vēsturi. Preču piegādi no jebkuriem veikaliem Ventspilī sola sniegt trešā firma. Cenu par kurjera piegādi pagaidām var saukt par simbolisku.

Skolas firmai ir tiesības pastāvēt tikai deviņus mēnešus, pēc tam tā ir jālikvidē. Taču, tiklīdz audzēkņi sasniegs 18 gadu vecumu, viņi varēs reģistrēt firmu pa īstam un turpināt pārdot savus produktus vai sniegt pakalpojumus.

Avots: Laikraksts “Ventas Balss”, žurnāliste Irina Kurganova

Foto: Aivars Ķesteris