Ar Rudens skolēnu mācību uzņēmumu (SMU) tirdziņa norisi pagājušajā piektdienā, 22. novembrī, tirdzniecības centrā “Tobago” aizsācies aktīvākais posms jaunajiem uzņēmējiem – preču pārdošana, komunicēšana ar klientiem, jaunu pasūtījumu pieņemšana, uzlabojumu veikšana un jaunu preču ražošana.
Rudens tirdziņš “CITS BAZĀRS” pulcēja 29 mācību uzņēmumus no Ventspils un arī viesus no Tārgales, kā arī Rīgas skolām. Skolēni piedāvāja rokdarbus, kosmētikas preces, interjera priekšmetus, t-kreklus, matu gumijas, piekariņus, rotaļlietas, lukturus makšķerniekiem un vēl citas preces. Jauno uzņēmēju sniegumu vērtēja gan pircēji, pērkot preces un sniedzot vērtīgas atsauksmes, gan žūrija, piešķirot balvas vairākās nominācijās.
Žūrija, kuras sastāvā bija Elīna Budava no AS “Swedbank”, Eva Fībiga no LIAA Ventspils Biznesa inkubatora, Elita Heinsberga no Ventspils Jaunrades nama un Kristīne Baliņa no Ventspils Digitālā centra, ar balvām novērtēja šādus uzņēmumus:
- Sociāli atbildīgs uzņēmums – SMU Namiņš (pašu gatavotas spēles un citas noderīgas lietas no atkārtoti izmantotiem materiāliem, Ventspils Jaunrades nams, konsultante Silga Sviķe),
- Labākais stends – SMU Rozītes (ražo dabīgas, gardas karameles ar inovatīvu formu un struktūru, Ventspils Valsts 1. ģimnāzija, konsultante Anita Jozus),
- Inovatīva biznesa ideja – SMU Bullroarer (ražo rotaļlietu – vēsturisks aborigēnu saziņas līdzeklis, Ventspils Valsts 1. ģimnāzija, konsultante Anita Jozus),
- Labākā pārdošanas komanda – SMU Vannas bumbiņas (ražo vannas bumbas, Ventspils 2.v idusskola, konsultants Oļegs Mihailovs),
- Uz zināšanām balstīts produkts – SMU Lyl (ražo lukturus makšķerniekiem, apvienots Ventspils Valsts 1. ģimnāzijas un 2. vidusskolas SMU, konsultanti Anita Jozus un Oļegs Mihailovs),
- Labāka dāvana – SMU PaRoLo (ražo matu gumija, Ventspils Jaunrades nams, konsultante Agita Bergmane),
- Videi draudzīgs produkts – SMU Jebkas no neko (no otrreizēja izejmateriāla gatavotas skaistumlietiņas, blociņi, grāmatzīmes, groziņi, Tārgales pamatskola, konsultante Eva Zeltzaķe),
- Simpātijas balva no LIAA Ventspils biznesa inkubatoru ieguva SMU Klusu (ražo dizaina t-kreklus, Rīgas Valsts 3. gimnāzija).
Gan šie SMU, gan vēl citi, kuri savu darbību vēl tikai uzsāk, mācību gada laikā būs iespēja satikt savus pircējus vēl līdzīgos tirdziņos Ventspilī, kā arī citās pilsētās. Pirms Ziemassvētkiem, no 20. līdz 22. decembrim, skolēni tirgosies Vecpilsētas tirgū. Savukārt valsts mēroga SMU pasākumā “CITS BAZĀRS”, kas notiek 2 reizes gadā, organizatori uzaicina piedalīties labākos uzņēmumus. 7. decembrī Rīgas tirdzniecības centrā “Domina” notiekošajā “CITS BAZĀRS” starp 270 SMU Ventspili pārstāvēs Jaunrades nama SMU “Namiņš” un SMU “PaRoLo”, Ventspils Valsts 1. ģimnāzijas SMU “Blitz Skateboards” (ražo skrituļdēļus ar unikālu, individualizētu apdruku), SMU “Bullroarer”, SMU “Rozītes”, SMU “Fairy Tale” (ražo apgleznotas dāvanu kastītes), kā arī ģimnāzijas un 2. vidusskolas apvienotais SMU “LyL”.
Skolēni veiksmīgi darbojas arī starptautiskā mērogā. Projektā “DigiYouth” no Ventspils Valsts 1. ģimnāzijas jau 2018. gada septembrī iesaistījās 14 skolēni, kuri jauktās komandās ar skolēniem no Somijas un Igaunijas strādāja pie biznesa idejām digitālajā jomā. Trīs semestru laikā skolēni apguva teorētiskas zināšanas un praktiskas prasmes idejas formulēšanā, prototipu veidošanā, kā arī pārdošanā. Decembra sākumā skolēni piedalīsies noslēguma pasākumā Tallinā, kur komandas prezentēs savas idejas žūrijai – potenciāliem investoriem – business pitch stilā. Jūnijā notikušajā prototipu izstādē Zviedrijā ventspilnieki kopā ar ārvalstu kolēģiem rādīja izstrādāto viedtālruņu lietotni svešvalodu apguvei, lietotni koncentrēšanās spēju attīstībai, lietotni veikala cenu konvertēšanai citā valūtā, kā arī modinātājpulksteni ar iebūvētu puzzli, kas jāatrisina, lai apklusinātu modinātāja signālu. Vēl citas komandas ar mūsējo dalību demonstrēja ideju par ekoloģisku viedtālruņu maciņu ražošanu un arī digitālu kalendāru, kas kā dizaina objekts elpā aizstātu papīra sienas kalendāru.
Šajā mācību gadā dalību projektā uzsāk 36 jauni dalībnieki no Ventspils Valsts 1. ģimnāzijas un arī 2.vidusskolas un 4. vidusskolas, kuri trīs semestru garumā jau strādās pie citām biznesa idejām digitālajā jomā. Šoreiz prototipu izstāde 2020. gada maijā pulcēs visus projekta dalībniekus Ventspilī. Projektu “DigiYouth” Latvijā īsteno Ventspils Izglītības pārvalde un Ventspils Jauniešu māja un finansē Centrālā Baltijas jūras reģiona pārrobežu sadarbības programma, kā arī Ventspils pašvaldība.
Skolēnu mācību uzņēmumu programmu īsteno biznesa izglītības biedrība “Junior Achievement Latvia”, nenovērtējamu atbalstu skolēniem sniedz skolotāji-konsultanti katrā dalībskolā, kuri iedrošina, dod padomus un ir līdzās visā SMU darbības gaitā.
Pateicamies Ventspils tirdziņu organizatoram un SMU koordinatoram Oļegam Mihailovam, kā arī skolēnu vecākiem un citiem atbalstītājiem!
Foto: Oļegs Mihailovs
27. 11. 19.