27. novembrī Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA) rīkos pedagogu brīdinājuma streiku, kurā piedalīsies arī daļa pedagogu no 2. vidusskolas, 3. vidusskolas, 4. vidusskolas, 6. vidusskolas, 1. pamatskolas, Vakara vidusskolas, pirmsskolas izglītības iestādēm „Varavīksne”, „Zīlīte”, „Zvaigznīte”, „Rūķītis” un „Pasaka”.
Savukārt streikā nepiedalīsies un dienas kārtība nemainīsies šādās pašvaldības izglītības un interešu izglītības iestādēs: Ventspils Valsts 1. ģimnāzija, 2. pamatskola, Centra sākumskola, 5. vidusskola, PII „Saulīte”, „Vāverīte”, „Bitīte”, „Eglīte”, „Margrietiņa”, Sporta skola „Spars”, Ventspils Mākslas skola un Ventspils Jaunrades nams.
Pavisam kopā streikā piedalīsies 245 dalībnieki jeb 33% no visiem Ventspils pilsētas pašvaldības pedagogiem. Visās iestādēs, kuras piedalās streikā ir izstrādāti darbības pasākumi, lai tiktu nodrošināta bērnu drošība, ēdināšana un viss nepieciešamais bērna uzturēšanās laikā izglītības iestādē.
Izglītības darbinieku streiks ir galējā nesaskaņu izpausmes forma. Pedagogi un zinātnieki vērsīsies pret kritisko nevienlīdzības situāciju izglītības un zinātnes nozarē, valdības vienaldzīgo attieksmi, nekvalitatīvi izstrādāto atalgojuma modeli, kas neveicinās kvalitatīva mācību procesa nodrošināšanu, kā arī nav pieļaujama pedagogu darba samaksas samazināšanās. LIZDA vēlas panākt, lai valdība ieklausās pedagogos un zinātniekos un lai uzlabo situāciju tiem izglītībā un zinātnē strādājošajiem, kuri jau gadiem saņem neadekvāti zemu atalgojumu, it īpaši pirmsskolas izglītības iestāžu pedagogiem, kuri strādā ar bērniem vecuma grupā no 1,5 līdz 5 gadiem un mazajās izglītības iestādēs strādājošie pedagogiem, kuri saņem valstī noteikto minimālo pedagoga atalgojumu un nesaņem apmaksu par rakstu darbu labošanu, gatavošanos stundām, klases audzināšanu un individuālo darbu ar izglītojamajiem. Pedagogs veic ne tikai izglītojošu funkciju, bet arī sociālo, kā arī sekmē kultūras, sporta un sabiedriskās dzīves norises.
Viena no LIZDA streika prasībām ir novirzīt valsts budžeta projektā rezervētos 9 milj. euro pirmsskolas izglītības pedagogu, atbalsta personāla, mazo skolu pedagogu darba samaksas paaugstināšanai, lai mazinātu arī pašvaldību finansiālo slogu un iespējami veicinātu ietaupīto līdzekļu ieguldīšanu izglītības attīstībā. LIZDA arī norāda, ka nedrīkst pieļaut situāciju, kad kādai daļai sektorā strādājošajiem paaugstina atalgojumu uz citu rēķina – samazinot to.
LIZDA uzsver, ka lēmums par streiku nav vēršanās pret pašvaldībām, bet prasība valdībai uzņemties atbildību par pastāvošo nevienlīdzīgo situāciju, ilgstoši nerisinātām izglītības nozares problēmām, gadiem nepildītajiem solījumiem un spēkā esošu normatīvo aktu neievērošanu.