Par kalniņu Ūsiņš jāja
Ar akmiņa kumeliņu;
Tas atnesa kokiem lapas,
Zemei zaļu āboliņu.

Ventspils muzejs aicina uzzināt kā dabā sākas rosība, jaunā attālinātā muzejpedagoģiskā programmā par tradicionālajiem gadskārtu svētkiem Ūsiņiem.

Stāsta, ka debesu dievība Ūsiņš (Ūziņš, Ūzainis, Užiņš, Uciņš) atjāj pār kalnu, lepni sēdēdams zirga mugurā, nesot rīta gaismu un noslēdzot pavasara pāreju uz vasaru. Ūsiņa zīme atgādina atslēgu – diviem ar mugurām pretī saliktiem lielajiem E burtiem, ar ko atslēdzot vārtus zemei, simboliskam ceļam, kustībai. Ūsiņa zīmes niedzot īpašu spēku ceļā un darbos.

Līdz ar Ūsiņu atnākšanu, pirmo reizi govis dzen ganībās, pirmo reizi laiž zirgus pieguļā. Izaugusi pirmā zāle, pamodušies putni pieskandina laukus. Arī bites dodas savos darbos. Muzejpedagoģijas nodarbībā “Laikā ap Ūsiņiem” skolēni tiks aicināti iepazīties ar pavasara dzīvi senču sētā, piedāvājot ieskatīties kā mostas daba Piejūras brīvdabas muzejā. Vai latvieši gatavojās Ūsiņiem un kā tos sagaidīja? Kāpēc šī diena ir tik daudz apdziedāta mūsu folklorā? Izpētīsim Ūsiņa zīmi, noskaidrosim, kas ir pieguļa, rumulēšanās un pantāgs! Vai Ūsiņos ir savi īpašie rituāli un, ko varam no senčiem paņemt līdzi uz mūsdienām? Laikā ap Ūsiņiem sākas lauku darbi –  aršana, sēšana, bet vai mūsdienu jaunieši zina, kādi darba rīki tam nepieciešami?

Aicinām uz atraktīvu nodarbību (zoom versijā) Piejūras brīvdabas muzejā. Pieteikties nodarbībām var pa tālr. 22070165 vai e-pastu [email protected]

19.04.2021.