No 5. līdz 11. augustam Ventspilī jau otro reizi notiks starptautiskie jauno pianistu meistarkursi “Ventspils Piano”, kuru laikā tiks organizēti arī vairāki koncerti. Kaut arī Ventspilī meistarklases notiks otro gadu, šiem kursiem ir jau senāka vēsture.

Ideja izveidot meistarkursus jauniem pianistiem kādā no Latvijas reģioniem radās vienam no šo kursu vadītājiem un organizētājiem – franču pianistam un pedagogam Antuānam Buvī (Antoine Bouvy). Rīga tika lutināta ar šāda veida pasākumiem, bet reģionos tie bija retums. 2012. gada vasarā, sadarbojoties Francijas asociācijai Concerto Grosso un Staņislava Broka Daugavpils Mūzikas vidusskolai, aizsākās šo kursu vēsture – notika pirmie meistarkursi jaunajiem pianistiem “Daugavpils Piano”. Pirmos gadus tie risinājās tikai ar solo repertuāru, bet drīz dalībniekiem radās iespēja gūt pieredzi spēlē ar orķestri. Par to bija jāpateicas Daugavpils Kamerorķestrim un tā vadītājam Aivaram Brokam. Gūt šādu pieredzi meistarkursos jauniem pianistiem ir retums pat Eiropas mērogā. Piedzīvot spēli ar orķestri ir viens no iemesliem, kādēļ interese par šīm meistarklasēm ir liela. Sešas vasaras Daugavpils Mūzikas vidusskola un pati pilsēta bija mājas šim notikumam.

2018. gadā meistarkursi pārcēlās uz Ventspili, rodot mājvietu Ventspils Mūzikas vidusskolā. Šeit saspēle ar orķestri, tagad jau Liepājas Simfonisko orķestri Atvara Lakstīgalas vadībā, ir viena no raksturīgākajām meistarkursu iezīmēm. Protams, arī pati pilsēta dod dalībniekiem iespēju vispusīgi piepildīt laiku. Dalībnieki ierodas no dažādām pasaules valstīm. Šīs meistarklases ir iemīļojuši jaunie pianisti no Ķīnas – viņi uz kursiem ierodas plašā skaitā un ir to neatņemama sastāvdaļa jau no pašiem aizsākumiem. Daudzi no dalībniekiem piedalās katru vasaru un daži ir iemīļojuši Latviju tik ļoti, ka pašlaik studē klavierspēli Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā.

Ne bez pamata tieši ķīniešu jaunajiem pianistiem ir interese par klavierspēles meistarības spodrināšanu Latvijā. Viens no šo meistarkursu pedagogiem, ķīniešu jauno pianistu skolotājiem un iedvesmotājiem, ir kādreizējais Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas students Šū Nins (Xu Ning). Viņš, pēc studiju beigām atgriežoties Ķīnā, nodibināja savu mūzikas skolu un Latvijā iegūtās prasmes, zināšanas un eiropeiskās kultūras tradīcijas nodod saviem audzēkņiem, stāsta par Latviju, popularizē to kā lielisku vietu, kur iegūt tālāko muzikālo izglītību. Protams, starptautiskais loks neaprobežojas ar Ķīnu – Francija, Itālija, Igaunija, Koreja, protams, arī Latvija ir valstis, kuras paplašinājušas un veidojušas meistarkursu ģeogrāfiju. Arī pedagogu sastāvs ir internacionāls. Ilgus gadus tas bijis nemainīgā un ciešā sastāvā – Antuāns Buvī (Francija), Šū Nins (Ķīna) un Juris Žvikovs (Latvija). Ventspilī šai komandai pievienojās Ventspils Mūzikas vidusskolas pasniedzējs Endijs Renemanis. Bet ir vēl kāds fakts, kas ir iemesls tieši šādam meistarkursu pasniedzēju sastāvam – visi meistarkursu pedagogi ir bijuši ilggadējā, bet aizsaulē pāragri aizgājušā Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas profesora Teofila Biķa skolnieki. Ciešā draudzība un sadarbība ir Teofila Biķa iedvesmota.

Kaut arī svarīga meistarkursu norises daļa ir individuālās nodarbības, viena no šo kursu pamatnostādnēm ir dot dalībniekiem iespēju vairākkārtīgi uzstāties un gūt koncertpieredzi. Nedēļas laikā dalībniekiem tiek radīta iespēja uzstāties divas vai pat trīs reizes. Uzstāšanās vietas ir skaistākās un ievērojamākās koncertvietas Ventspilī. Meistarkursi dod iespēju kļūt arī par pasīvo dalībnieku – klausīties nodarbības visas nedēļas vai atsevišķu dienu gaitā.

Ventspils Piano 2019 koncerti:

  • 5. augustā plkst. 18.00 Meistarkursu pedagogu koncerts PIKC Ventspils Mūzikas vidusskolā, Mazajā zālē, Lielajā laukumā 1.;
  • 8. augustā plkst. 19.00 Meistarkursu dalībnieku koncerts Pārventas Bibliotēkā, Tārgales ielā 4.;
  • 9. augustā plkst. 18.00 Meistarkursu dalībnieku koncerts Ventspils Jaunrades namā, Maiznieku ielā 11.;
  • 10. augustā plkst. 18.00 Meistarkursu dalībnieku koncerts PIKC Ventspils Mūzikas Vidusskolā, Koncertzālē Latvija, Lielajā laukumā 1.;
  • 11. augustā plkst. 18.00 Meistarkursu dalībnieku noslēguma koncerts, PIKC Ventspils Mūzikas Vidusskolā, Koncertzālē Latvija Lielajā laukumā 1. Piedalās Liepājas Simfoniskā orķestra mūziķi, diriģents Atvars Lakstīgala.

Meistarkursu vadītāji un dalībnieki pateicas Ventspils Mūzikas vidusskolai, tās darbiniekiem un vadībai, kā arī Ventspils domei par atbalstu meistarkursu organizēšanā.

18. 07. 19.