Latvijā 20% aptaujāto vecāku interesējās par jauniešu dienas gaitām internetā, liecina programmas “Skolēna digitālais IQ 2019” aptauja par jauniešu un ģimenes digitālās komunikācijas paradumiem.

Aptaujā atklāts, ka vienā no piecām ģimenēm vecāki mēdz taujāt, ko jaunietis dienas laikā internetā jaunu iemācījies, interesantu izlasījis, par ko iesaistījies diskusijā, vai iepazinies ar kādu.

Kā noskaidrots aptaujā, 51% jauniešu atzīst, ka viņu ģimenē bijusi panākta vienošanās par interneta un viedtālruņa lietošanas noteikumiem, 25% norādījuši, ka tie jāievēro tikai bērniem, bet 15% jauniešu nesaprot, kāpēc jebkādi ierobežojumi vai noteikumi interneta lietošanā vispār būtu nepieciešami. 

Aptaujā secināts, ka ģimenēs ir atrunāts, piemēram, ka viedtālrunim vienmēr jābūt uzlādētam (79%), sociālajos tīklos nedrīkst izvietot personīgu informāciju (70%), aizliegums lietot viedtālruni maltītes (54%) vai ģimenes pasākumu (55%) laikā, ierobežots laiks internetā (22%), ka viedtālrunis netiek izmantots pirms gulētiešanas (20%). Vienlaikus aptaujā atklāts, ka 45% jaunieši ir tikuši sodīti, vecākiem atņemot viedtālruni vai ierobežojot interneta lietošanu.

Kā atklāts aptaujā – lai arī daļa jauno cilvēku atzīst, ka vecāki būtiskākos jautājumus par interneta un viedtālruņa lietošanu ir stāstījuši, tomēr gana daudzi min tēmas, par kurām ģimenē nekad nav notikusi saruna, piemēram, kā aizsargāt tālruni pret vīrusiem (53%), izvērtēt internetā atrasto un lasīto informāciju (41%), meklēt informāciju (40%) vai rīkoties problēmsituācijās internetā vidē un kad lūgt palīdzību pieaugušajiem (33%).

Elektroierīču ražotāja “Samsung Electronic Baltics” sociālā iniciatīvas “Samsung Skola nākotnei” vadītāja Baltijā Egle Tamelīte atzīmēja, ka vecāki dažkārt neizprot un neiedziļinās digitālajā vidē, kurā ik dienu uzturas jaunieši. “Savukārt regulāras, ieinteresētas un cieņpilnas komunikācijas trūkums noved pie nevajadzīgiem izaicinājumiem. Pētījumā teju trešdaļa Latvijas jauniešu saka – viņi būtu saskārušies ar mazāk problēmām, ja vecāki būtu snieguši lielāku atbalstu un vairāk mācījuši tieši interneta lietošanas sākuma posmā,” viņa norādīja.

Latvijas Universitātes Izglītības, psiholoģijas un mākslas fakultātes profesore Zanda Rubene sacīja, ka patlaban sadarbība starp bērniem un viņu vecākiem interneta lietošanas jomā Latvijā vairāk ir vērsta uz savstarpēju kontroli un aizliegumiem, mazāk uz kopīgu un līdztiesīgu komunikāciju un problēmu risināšanu. “Ģimenēs nepieciešams veicināt cieņpilnu komunikāciju starp dažādu paaudžu interneta lietotājiem, pilnveidojot digitālo kultūru. Komunikācijā būtu jāpāriet no aizliegumiem un brīdinājumiem uz sadarbību un visiem ģimenes locekļiem saistošiem noteikumiem interneta izmantošanas jomā,” viņa teica. 

“Skola nākotnei” ir “Samsung Electronic Baltics” sociālā iniciatīva, kurā jau trešo gadu tiks realizēta programma “Skolēna digitālais IQ”. Tā tapusi sadarbībā ar Latvijas digitālās jomas ekspertiem, un programmas mērķis ir veicināt jēgpilnāku digitālo tehnoloģiju lietošanu, izmantojot tās ikdienas dzīvē, mācībās un arī nākotnē, uzsākot darba gaitas.

Aptauju veica “Samsung Skola” nākotnei sadarbībā ar “Mindscan” 2019. gada jūnijā un jūlijā, aptaujājot 500 respondentus vecumā no 14-18 gadiem.

Avots: Leta, 2019. gada 1. oktobris.

03. 10. 19.